Winterspelen2018.nl

9 februari 2018 - 25 februari 2018

Historie Olympische Winterspelen

De Olympische Winterspelen begonnen als een Internationale Wintersportweek (Frans: Semaine des Sports d'Hiver) van de Olympische Spelen van 1924 in Parijs. De sportweek in de Franse Alpen bij Chamonix was een groot succes en er werd besloten om deze week voortaan apart te organiseren en om te dopen naar Olympische Winterspelen.

In de ruim 90 jarige historie van de Winterspelen zijn er drie steden geweest die de Winterspelen tweemaal hebben georganiseerd, namelijk Sankt Moritz (SUI, 1928 en 1948), Lake Placid (USA, 1932 en 1980) en Innsbruck (AUT, 1964 en 1976). Het Oostenrijkse Innsbruck kreeg in 1973 de Winterspelen voor de tweede keer toegewezen nadat Denver (USA) een paar maanden ervoor zich terugtrok als gaststad. De Amerikaanse stad trok zich terug vanwege verwachtte overschrijding van het budget.

Waar de Winterspelen in 1924, 1932 en 1936 nog in hetzelfde land gehouden werden als de Zomerspelen, 1940 zou dat in principe ook nog zijn met Sapporo en Tokio, is deze koppeling losgelaten na de Tweede Wereldoorlog. Tot 1992 werden de Winterspelen nog wel in hetzelfde jaar als de Zomerspelen georganiseerd. Deze koppeling is vanwege financiële redenen losgelaten. Wanneer de Winterspelen in het even jaar tussen twee Zomerspelen in werden georganiseerd, kon er meer met de uitzendrechten opgehaald worden. Zodoende werden de Winterspelen twee jaar na Albertville alweer gehouden en kreeg Lillehammer in 1994 de eer om de eerste Winterspelen uit fase ten opzicht van de Zomerspelen te organiseren.

Beijing zal in 2022 de eerste stad zijn die zowel gastheer was van de Zomerspelen (2008) als de Winterspelen.

Overzicht gaststeden Olympische Winterspelen

Olympiadejaarstadland
1e1924ChamonixFRA
2e1928Sankt MoritzSUI
3e1932Lake PlacidUSA
4e1936Garmisch-PartenkirchenGER
1940 en 1944 niet gehouden vanwege Tweede Wereldoorlog
5e1948Sankt MoritzSUI
6e1952OsloNOR
7e1956Cortina d'AmpezzoITA
8e1960Squaw ValleyUSA
9e1964InnsbruckAUT
10e1968GrenobleFRA
11e1972SapporoJPN
12e1976InnsbruckAUT
13e1980Lake PlacidUSA
14e1984SarajevoYUG
15e1988CalgaryCAN
16e1992AlbertvilleFRA
17e1994LillehammerNOR
18e1998NaganoJPN
19e2002Salt Lake CityUSA
20e2006TurinITA
21e2010VancouverCAN
22e2014SochiRUS
23e2018PyeongChangKOR
24e2022PekingCHN

Medaillespiegel alle Olympische Winterspelen

Overzicht van alle landen die een medaille hebben gewonnen tijdens de Olympische Winterspelen. Landen met een grijze achtergrond zijn niet meer bestaande landen of eenmalige teams.

#landgoudzilverbronstotaal
1NoorwegenNOR118111100329
2Verenigde StatenUSA9610284282
3DuitslandGER787853209
4Sovjet-UnieURS785759194
5CanadaCAN625652170
6OostenrijkAUT597881218
7ZwedenSWE504054144
8ZwitserlandSUI504048138
9RuslandRUS494035124
10FinlandFIN426257161
11Oost-DuitslandGDR393635110
12NederlandNED373835110
13ItaliëITA373443114
14FrankrijkFRA313147109
15Zuid-KoreaKOR26171053
16ChinaCHN12221953
17West-DuitslandFRG11151339
18JapanJPN10171845
19Groot-BrittanniëGBR1041226
20Gezamenlijk team OS 1992EUN96823
21Duits eenheidsteamEUA86519
22TsjechiëCZE79824
23PolenPOL67720
24Wit-RuslandBLR64515
25AustraliëAUS53412
26CroatiëCRO46111
27EstlandEST4217
28TsjechoslowakijeTCH281525
29SloveniëSLO24915
30LiechstensteinLIE2259
31SlowakijeSVK2215
32OekraïneUKR2147
33KazachstanKAZ1337
34BulgarijeBUL1236
35BelgiëBEL1135
36SpanjeESP1012
37OezbekistanUZB1001
38LetlandLAT0437
39JoegoslaviëYUG0314
40HongarijeHUN0246
41LuxemburgLUX0202
42Noord-KoreaPRK0112
43DenemarkenDEN0101
43Nieuw-ZeelandNZL0101
45RoemeniëROU0011


Winterspelen2018.nl

Contact: @Winterspelen18


Voor info over de Olympische Winterspelen van 2022 zie Winterspelen2022.nl

Voor info over de Olympische Winterspelen van 2026 zie Winterspelen2026.nl